Међународни фестивал позоришта за децу - Суботица Међународни фестивал позоришта за децу - Суботица

Новости

29 август 2024

Лука Кецман и Јарослав Антоњук добитници Награде за животно дело „Мали Принц”

Назад...
Лука Кецман и Јарослав Антоњук добитници Награде за животно дело „Мали Принц”

Међународни фестивал позоришта за децу Суботица, чије се 31. издање одржава од 22. до 27. септембра 2024. у организацији Отвореног универзитета Суботица, доделиће овогодишњу Награду за животно дело „Мали принц”, за изузетан допринос развоју културе и сценске уметности за децу, Луки Кецману у категорији домаћих стваралаца и Јарославу Антоњуку из Пољске у категорији иностраних стваралаца.

Награду “Отон Томанић”, признање за театролошко промишљање у домену позоришта за децу и младе, добиће др Ема Томашевска из Пољске.

Лука Кецман (1962) је професор историје српског позоришта, театролог, писац комада за децу и омладину, и позоришни редитељ. Рођен је у Новом Саду, а гимназију је завршио у Сремским Карловцима. Дипломирао је на Филозофском факултету у Новом Саду, на Одсеку српска књижевност и језик, где је и магистрирао са темом „Драмско обликовање у приповеткама Петра Кочића“. Докторску дисертацију „Петар Кочић на сцени Народног позоришта Републике Српске“ успешно је одбранио на Факултету драмских уметности у Београду и стекао научно звање доктора наука о драмским уметностима из области театрологије. Запослен је на Академији умјетности Универзитета у Бањој Луци, у звању редовног професора, ужа научна област Историја и теорија филма и театра. Аутор је драмских текстова и сценарија за позоришне представе „Изволите у циркус“, „Знате ли где се налазимо“, „Играте ли шах“, „Свемирске прскалице“, „Клупа“, „Бајка о бајци“, „Чаробна чесма“. Последња три текста су награђена од стране Министарства просвјете и културе РС те објављени као књига под насловом „Клупина бајка о чаробној чесми“. Сви текстови су извођени у позориштима Србије и Републике Српске. За ТВ Нови Сад, НС Плус програм, написао је серијал за децу под називом „Светски судар бајки“, а био је и сарадник дечјег забавног програма „Зврк“, аутор је сценарија и режија за више музичких спотова, те сценарија за дечји филм „Капљица“, снимљен у продукцији Академије умјетности Универзитета у Бањој Луци. Овај филм и драмски текстови често су у процесу наставе у ОШ у Републици Српској. Као редитељ, у позоришним кућама Србије и РС, поставио је на сцену близу 45 (више од пола је за децу) наслова домаћих и страних аутора.

Јарослав Антоњук је пољски режисер, аутор, театролог, директор Луткарског и глумачког позоришта у Ломжи и уметнички директор Међународног позоришног фестивала ВАЛИСЕ. Завршио је Позоришну државну академију у Варшави (1988–1992) и СГХ Wарсаw Сцхоол оф Ецономицс (2010). Од 1994. је директор Луткарског и глумачког позоришта у Ломжи, радећи од 1995–2002. на подизању зграде позоришта. Као режисер је 1990. дебитовао представом “Тиме Релеасе”, а у Луткарском позоришту 1995. Лешмјановом “Шумском причом”. Представа је награђивана на многим фестивалима. До сад је реализовао око 60 представа у земљи и иностранству (Босна и Херцеговина, Србија, Белорусија, Русија, Црна Гора, Шпанија, Пољска) и за већину је добијао награде. Међу његовим најважнијим представама су “Продавница играчака”, “Димничар”, “Срећни Принц”, “Зачарани јелен”, “Суђење Кафки”, “Мали Принц”, “Чаробњак”, “Пинокио”, “Гуливер”, и друге. Добитник је бројних пољских и интернационалних награда за свој рад. Укупно је реализовао 17 представа на Балкану, у Београду, Новом Саду, Мостару, Бања Луци, Подгорици, Крагујевцу и Нишу.

Др Ева Томашевска дипломирала је на Технолошком универзитету у Кракову, на Архитектонском факултету 1986. године. Дипломирала је 1989. на Одсеку за режију луткарског позоришта Државне више позоришне школе у Варшави, на одсеку за луткарство у Бјалистоку. Учествовала је у позоришним радионицама које су водили Петер Шуман, Хенк Боервинкел и Ричард Бредшоу. Режирала је представе у дечјим позориштима. Од 1990. године ради на Одељењу за културно образовање на Факултету за етнологију и образовне науке Универзитета у Шлеској. Године 2007. докторирала је хуманистичке науке на Институту уметности Пољске академије наука у Варшави.

Прошле године су награде “Мали принц” додељене глумици и редитељки Амели Вученовић, Јелени Ситар - луткару, педагогу и публицисти, и Боњу Лунгову, глумцу и редитељу. Међу добитницима награде, коју Фестивал додељује од 2000. године, између осталих су били и Бранка Веселиновић (2019), Зоран Христић (2016), Миња Субота (2015), Тимоти Џон Бајфорд (2014), Бранко Милићевић Коцкица (2007), Љубивоје Ршумовић (2006), и многи други угледни ствараоци за децу.

Овогодишње издање фестивала одржава се од 22. до 27. септембра на неколико локација у Суботици, и у Главном такмичарском програму угостиће 14 представа за децу из целог света, по избору селектора фестивала, професора др Зорана Ђерића. Биће одржан и Међународни форум за истраживање позоришне уметности за децу и младе, на тему “Покрет, слушање, промена у перцепцији позоришта за децу и младе” под руководством др Маријане Прпе Финк.

Међународни фестивал позоришта за децу Суботица подржали су Министарство културе Републике Србије, Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама, и Град Суботица. Извршни продуцент фестивала је Отворени универзитет Суботица.

Назад...
  • Позив за предлоге учесника за 16. Форум за истраживање позоришне уметности за децу и младе Суботица
    29 октобар 2024

    Позив за предлоге учесника за 16. Форум за истраживање позоришне уметности за децу и младе Суботица

  • Kонкурс за учешће у такмичарском програму 32. Фестивала
    25 октобар 2024

    Kонкурс за учешће у такмичарском програму 32. Фестивала

  • ИМА ЛИ ИШТА ЛЕПШЕ ОД ПОЗОРИШТА?
    02 октобар 2024

    ИМА ЛИ ИШТА ЛЕПШЕ ОД ПОЗОРИШТА?

  • “Не чекај ме…” најбоља представа 31. Међународног фестивала позоришта за децу Суботица
    28 септембар 2024

    “Не чекај ме…” најбоља представа 31. Међународног фестивала позоришта за децу Суботица

Међународни фестивал позоришта за децу - Суботица