Отварање: Уторак, 24.09,2024. у 11.30
Дечје позориште Суботица
Позориште лутака Ниш је једино професионално позориште за децу и једино луткарско позориште у Нишу и на југоистоку Србије. Историја уметности луткарства у Нишу почиње радом Марионетског позоришта 1951. године. Након седам година аматерског рада, 23. јуна 1958. године основано је професионално дечије позориште са луткарском и живом сценом. Назив Дечије позориште се 1962. године мења у назив Позориште лутака Ниш.
Овај храм уметности бележи 260 премијерних представа, 220 фестивала у земљи и иностранству, 225 награда, 26 специјалних признања, као и највише признање града Ниша - Награде „11. јануар“.
Репертоар овог тетара чини око 30 представа различитих жанрова у готово свим техникама које се примењују у луткарској уметности. Основни концепт заснован је на неговању традиције и културног наслеђа којим се деца упознају са својим идентитетом, али и на разноврсношћу тема и мотива, што их учи да буду грађани света.
Током 66 година професионалног рада, Позориште лутакa Ниш изградило је препознатљив стил и достигло високо место у домаћем и међународном лутркарству. Заједно са луткарским тетарима и професионалним луткарским сценама из Новог Сада, Београда, Суботице, Зрењанина и Крагујевца и бројним именима из позоришне, књижевне, ликовне и музичке уметности гради и шири професионално тетарско сазнање и унапређује и богати националну, али и светску луткарску уметност и културу.
Изложба
Култура и уметност Ниша, позоришна историја Србије, а некада и Југославије, незамисливи су без вишедеценијске баштине и делотворности прво аматерског Марионетског позоришта потом и професионалног Дечијег, односно Позоришта лутака Ниш.
Иако ризница нишког Позоришта лутака обухвата бројне фотографије, плакате, афише, награде, одликовања, костиме, ова изложбена поставка која је пред нама у Дечијем позоришту у Суботици, уприличена поводом Тридесет првог међународног фестивала позоришта за децу посвећена је Њеном Величанству - Лутки!
Из креаторских лабораторија (помињемо само нека од многобројних имена креатора лутака) Карела Ранкела, Јосифа Драшковића, Ериха Декера, Ивана Цонева, Иве Хаџијеве, Стефанке Кјувлијеве, Бориса Чершкова, Мирославе Миме Јанковић, Миће Поповића...изашле су лутке које могу све што може и живи глумац на сцени, али и више од тога. Лутка на сцени је свемогућа захваљујући умећу и вештини глумца – аниматора и њиховог редитеља. А Позориште лутака Ниш је увек имало даровите, умешне и креативне глумце који су успевали да се психолошки, интелектуално, имагинативно и технички идентификују са предметом – лутком. Мајстори су такве идентификације, а она према оцени светски признатог редитеља Јована Бате Путника, даје сасвим особено значење сценској функцији лутке.
Изложене су лутке врсних уметника Милене Јефтић Ничеве Костић, Иванке Гетове, Љубице Сутуровић и Арсена Ћосића, Стеванке Кјувлијеве, Ерике Јановић, Драгане Брезе и Душана Станковића, као и Ирине Сомборац из представа: „ Луткарска Библија“, „Велимир и Босиљка“, „Чаробњак из Оза“, „Царев заточник“, „Моцарт“, „Биберче“, „Славуј“, „Алиса у земљи чуда“, „Цвеће мале Иде“ и „Снежна краљица“ које само сегментарно и фрагментарно представљају богату историју ове знамените куће културе. Са представама, глумцима и луткама, расле су и одрастале генерације малишана. Зато је и немерљив допринос овог театра и нишких луткара који чувају и негују љубав за лутку и луткарство. Од тога, како давно рече луткарски редитељски чаробњак Србољуб Луле Станковић, све почиње!
Назад...