Стручни жири у саставу, проф. др Лука Кецман, театролог, (предсједник), др Ева Томашевска (Пољска), позотришни редитељ (члан) и Морана Доленц (Хрватска) позоришни редитељ, (члан), је у периоду од 22-27. септембра 2024. године одгледао дванаест представа и на својој последњој седници закључио следеће: Фестивал у својој 31. години оправдава његово постојање и прераста у позоришни и културолошки догађај без којег Суботица, Србија, регион али и свет, више не би могли да се уметнички легитимишу.
Напори који су ове године учињени да се доведу релевантна позоришна остварења су плод великог труда и залагања селектора и директора Фестивала, што је резултовало променљивим квалитетом виђених позоришних остварења.
Жири је посебно задовољан и срећан што је имао могућност да расправља о појединостима и специфичностима, виђеним у представама, које су их издвојили за награде. Чиста срца и сасвим сигурни, констатујемо да је овогодишњи репертоар Фестивала био на трагу свих претходних. Надамо се да ће досадашњи напори позоришних стваралаца у Суботици, допринети да добију модерну и адекватну позоришну салу, у којој ће моћи да се играју све представе и то онако како су постављене на матичним сценама. Посебно нам је драго што су све представе биле посећене и то од оних којима су и намењене. Њихова озарена лица и широк осмех су можда и најбољи доказ да је Фестивал био успешан.
Уз констатацију да је жирију био омогућен несметан и професионалан рад, а у складу са пропозицијама овог Фестивала, доносимо следеће ОДЛУКЕ
Да се за најбољу представу Фестивала, Grand Prix, прогласи представа Не чекај ме, позоришта Снег на трепавицама, у комплетном ауторском изразу Вере Розанов. Представу одликује изузетна сценска поетика, маштовитост и јединство сценског израза, која је спроведена минималистичким средствима уз изузетну глумачку експресију, интелигентним решењима и нежности у изразу. Одлука је донета једногласно.
Да се награда за најбољу режију додели Људмили Федоровој за режију представе Црвенкапица, Дјечјег позоришта Републике Српске. Својом драматизацијом и режијом класичне бајке оплеменила је познату причу о Црвенкапи, стварајући стилско и жанровско јединство. Одлука је донета једногласно.
Да се за најбољу сценографију додели Александру Андрејеву за представу Кути, позоришта Триктрек из Естоније. Идејним решењем замка и изузетном занатском реализацијом, створена је суштина за реализацију представе. Одлука је донета једногласно. добила животно прихватљиву страну приче, која је у својој основи озбиљна и тужна. Одлука је донета једногласно.
Да се за најбоље естетско и технолошко решење лутака додели Марији Клочјевој, Андреју Запорошкију, Полини Чуфирјовој и Олги Каерлини у представи Црвенкапица, Дјечјег позоришта Републике Српске. Ауторски тим је успоставио у потпуности функционалне, стилски уједначене, симпатичне и карактером јасно изражене лутке. Одлука је донета једногласно.
Да се за најбољу оригиналну музику додели Ивану Маровићу за представу Зелена Гора, НВО театар младих из Црне Горе. Његовом музиком представа је добила животно прихватљиву страну приче, која је у својој основи озбиљна и тужна. Одлука је донета једногласно.
Да се награда за глумачко мајсторство, равноправно додели следећим глумцима:
1. Хорват Бланки за улогу Мајстора у представи Играј се са мном, Дечјег позоришта Суботица. Својом игром без текста уз одлично контролисан сценски покрет, остварила је лик који је комичан и који је прави антагониста своме партнеру.
2. Марли Сантани за улоге у представи Мајмуница Симона, позоришта Гуштеров осмех из Шпаније. Својим изузетним гласовним способностима трансформације, остварила је низ различитих улога, које се јасно и недвосмислено препознају.
3. Глумачком ансамблу представе Праљуди, Позитивног позоришта из Чешке републике, за колективну игру и анимацију лутака.
4. Глумачком ансамблу представе Црвенкапица, Дјечјег позоришта Републике Српске, за колективну игру и анимацију лутака.
5. Глумачком ансамблу представе Бајка сва од шећера, Казалиште Вировитица и Градског казалишта Јоза Ивакића Винковци, за колективну игру анимацију лутака. Жири је закључио да се у ове три представе колективна игра и анимација истичу као душа представе, те да се стиче утисак да сви дишу као једно. Одлука је донета једногласно.
Да се специјална награда за оригиналност и фантазију додели представи Копачи злата, Луткарског позоришта Цвикау из Немачке. Ова представа је у потпуности на трагу позоришних истраживања и да као резултат има велики образовни и педагошки утицај на децу као потенцијалне позоришне свараоце. Одлука је донета једногласно.
др Лука Кецман, председник
др Ева Томашевска, члан
Морана Доленц, члан
Назад...