Петнаесто издање Форума за истраживање позоришне уметности за децу и младе, на тему „Покрет, слушање, промена у перцепцији позоришта за децу и младе”, у оквиру 31. Међународног фестивала позоришта за децу Суботица, завршено је 26. септембра 2024. године.
Проф. др Маријана Прпа Финк, руководилац форума, о управо завршеном 15. издању овог стручног скупа је рекла: „Овогодишњи Међународни Форум за истраживање позоришне уметности за децу и младе чија је тема Покрет, слушање, промена перцепције у позоришту за децу и младе омогућио је учесницима из 14 земаља да упознају јавност са својим истраживањима из ове осетљиве области. Оно што је посебан квалитет овог Форума јесте да имамо прилику да се упознамо са позоришним језиком различитих култура, бројним пројектима који су анализирани и биће о њима објављени радови у Зборнику радова са Форума. Бројни су истраживачи из целог света који се враћају на Форум и тиме потврђују квалитет и потенцијал овог научног и истраживачког скупа. Веома је добро да је заступљена и интердисциплинарност те је могуће захваљујући Форуму сагледати одређене теме из различитих научних и истраживачких углова. Такође, различите генерације истраживача са међусобним уважавањем заједно промишљају позориште у циљу промене перцепције позоришта за децу и младе. За четири дана рада представљене су подтеме: Покрет, звук и перцепција, сценско присуство, Позориште за најмлађу публику, Промене у позоришту за децу и младе и Позориште и заједница.”
Бартош Куровски из Пољске, један од учесника овогодишњег Форума, координатор је за међународне односе и развој у Театру Пинокио у Лођу, али и кустос међународног фестивала извођачких уметности за децу и младе - С Плот. У Суботицу је већ долазио раније где је пратио Форум, али сада је први пут и активно учествовао говорећи о својим пројектима и докторској тези. „Мислим да је веома важно да делимо наша искуства и знања међу људима које занима позориште за децу и младе. Свет се мења, а са њим и позориште. Деца се такође мењају и мислим да бисмо морали да промишљамо о томе каква врсту позоришта и извођачких уметности уопште узев желимо да креирамо за децу. Због тога сам овде и веома сам заинтересован за дебату на ове теме“, истакао је Куровски.
Ерика Хјуз из Енглеске такође је већ долазила на Форум, а ово јој је други боравак у Суботици: “Овде ми се јако допада осећај заједништва. Ове године сам представила потпуно нови пројекат на коме радим, и о коме нигде другде нисам говорила. Осећала сам да је ово заиста добро место да добијем важну повратну информацију на самом почетку, што је другачије од уобичајеног академског пута, где ваш пројекат представљате када је већ готов. Била сам задовољна што сам добила позитивне реакције и потврду да мој пројекат вреди, али нисам могла да предвидим какав утисак ће оставити на људе. Та повратна информација ми сугерише у коме смеру да идем, у следећим корацима свог истраживања.
Кармен Санчез Дукуи, педагошкиња и универзитетска професорка из Чилеа у Суботици је представила свој рад „Тело, емоције и отпорни гласови: Позоришно стваралаштво као средство изражавања - лечење у болничкој учионици. „Веома сам срећна што сам први пут у Србији. Овде су људи веома срдачни и љубазни. Драго ми је и што сам упознала различите људе из многих земаља, који нису само уметници већ и теоретичари. Имали смо доста интересантних конверзација и размена мишљења након гледања представа на фестивалу“, истакла је она.
На форуму су учествовали учесници и учеснице из 14 земаља, са четири континента: др Цхарлотте Аллан (Шкотска), др Мицхаел Баблак (Словачка), докторандкиња Бранка Бајић Јованов (Србија), Јован Царан (Србија), докторандкиња Фелициа Цуцута (САД), др Паwеł Гаłкоwски (Пољска), др Горан Гаврић (Србија), МА Ирене Херраез (Шпанија), др Ерика Хугхес (Велика Британија, Енглеска), др Лева Лацкевичиуте и Раимондас Клезyс (Литванија), др Лука Кецман (БиХ, Република Српска), докторандкиња Илзе Клавина (Летонија), докторанд Бартосз Куроwски (Пољска), докторанд Родриго Андрéс Мардонес Царрасцо (Чиле), докторандкиња Милица Шећеров (Србија), др ум. Урош Младеновић (Србија), Роберт Молнар (Србија), Цлиодхна Ноонан (Ирска), мр Маријана Петровић (Србија), Мохаммад Реза Гхарибзадех (Иран), докторандкиња Цармен Санцхез-Дуqуе (Чиле), др Еwа Томасзеwска (Пољска), др Бранислава Трифуновић Шаламон (Србија), др Јосé Мануел Валбом Гил (Португалија), др и др ум. Агота Виткаи Кучера (Србија), и др Мицхаł Wендланд (Пољска).
31. издање Међународног фестивала позоришта за децу Суботица завршава се вечерас, 27. септембра у 19 часова, церемонијом свечаног затварања фестивала у Дечјем позоришту Суботица, када ће бити додељене награде најбољим остварењима овогодишњег фестивала. У главном програму одиграно је 12 представа за децу из целог света, по избору селектора фестивала, професора др Зорана Ђерића.
Награде за животно дело „Мали принц”, за изузетан допринос развоју културе и сценске уметности за децу, уручене су др Луки Кецману у категорији домаћих стваралаца и Јарославу Антоњуку из Пољске у категорији иностраних стваралаца. Овогодишњи добитник награде “Отон Томанић”, признања за театролошко промишљање у домену позоришта за децу и младе, је др Ева Томашевска из Пољске.
Реализацију Међународног фестивала позоришта за децу Суботица подржали су Министарство културе Републике Србије, Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама АП Војводине и Град Суботица.